sobota, 24 grudnia 2011

Dziś taki dzień

"Przy stole tymczasem zaczął się ruch - zbierano talerze i półmiski, pozostawiając na obrusie plamy po barszczyku - i nastało to charakterystyczne ożywienie, poprzedzające moment rozdawania gwiazdkowych prezentów. Gabrysia mrugnęła na Elkę i Tomka, po czym dyskretnie wywiodła ich na korytarz, gdzie przytwierdziła Tomkowi odstającą z boku bródkę i poprawiła gwiazdki, odklejające się już od policzków Aniołka.

W pokoju pogaszono światła, zapalone uprzednio na wyraźną i kategoryczną prośbę ojca Borejki, który nie lubił jeść ryby po ciemku. Teraz znów paliły się tylko świeczki na choince i w lichtarzach na stole. Znów dała się słyszeć kolęda, tyle, że zamiast chóru Mazowsza zabrzmiał liryczny tenor ojca Borejki oraz zharmonizowane soprany i alty jego ukochanych kobiet.


Tomek zarzucił wór na plecy.

- No, Aniołku - powiedział - Praca czeka. Ojejku, mam wrażenie, że tu są głównie książki."
*Pragnę Wam życzyć pachnących świeżą choinką, barszczykiem, rybami, błyszczących choinkowymi światłami i pierwszą gwiazdką, rozbrzmiewających melodią kolęd, cieszących oko prezentami leżącymi pod świątecznym drzewkiem, Wesołych Świąt.
I niechaj większość gwiazdkowych podarunków przyniesiona, czy to przez Gwiazdora, Mikołaja, czy przez Gwiazdkę i Aniołka, będzie jednak książkowa :)

---
* Małgorzata Musierowicz, "Noelka", Akapit Press 1995, str. 155
** zdjęcie znalezione w sieci

11 komentarzy:

 1. " Noelka" - jedna z moich ulubionych książek Małgorzaty Musierowicz. Chętnie przeczytałabym ją ponownie, zwłaszcza w czasie świąt.

  Życzę ciepłych ( jak u Borejków ) Świąt Bożego Narodzenia !

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdrowych, radosnych i w gronie rodzinnym Świąt Bożego Narodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdrowych, szczęśliwych i zaczytanych świąt!

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudownych Świąt pełnych blasku, zapachów, niepowtarzalnych rozmów przy stole w miłym gronie.Pogodnych Świąt, radości z prezentów danych z serca:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystkiego najlepszego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wesołych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję Wam wszystkim za życzenia. Bez wątpienia wszystkie się spełniły, bo te Święta były (i są jeszcze chwilę) naprawdę niezwykłe :)

  Dzisiaj chciałoby się powiedzieć Święta, Święta i po Świętach...

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...