poniedziałek, 1 listopada 2010

Pierwszy dzień listopada. Niezwykłe miejsca

Dla niektórych święto Wszystkich Świętych to jedyny dzień w roku kiedy trzeba okazać swoje zainteresowanie bliskim zmarłym, dla innych to kolejny z takich dni, czy w ogóle dzień kiczu i plastiku, świeczek z Ojcem Świętym, bukietów z pozytywką. Bez względu jednak, jak ten dzień obchodzimy, zawsze znajdując się w pobliżu cmentarza popadamy w zadumę - czasami głęboką, niekiedy jednosekundową. Dumamy nad naszymi bliskimi, których już na tym świecie nie ma, nad tym kiedy odeszli, dlaczego i jak byli dla nas ważni.


Nie wchodząc w dywagacje, czy o naszych bliskich zmarłych powinniśmy myśleć pierwszego, czy drugiego listopada (wszak Dzień Zaduszny to dzień modlitwy za dusze zmarłych, a Wszystkich Świętych powinno być poświęcone znanym i nieznanym świętym) zawsze kogoś wspominamy.
Ja również postanowiłam powspominać. W ten pierwszy dzień listopada pragnę powspominać miejsca. Dlaczego właśnie miejsca?

Często zapominamy o ludziach, bagatelizujemy ich odejście, czasami nawet próbujemy zapomnieć. Ale dziś pamiętać trzeba. Więc w takim dniu, jak dzisiejszy, starają się o ludziach przypomnieć nam miejsca. W tym dosyć symbolicznym wpisie, w dniu Wszystkich Świętych nie może zabraknąć ważnych miejsc. Miejsc, które są nekropoliami, czasami dosyć niezwykłymi, lecz przez wszystkich mniej więcej kojarzonymi. Pragnę podzielić się z Wami bowiem cmentarzami, które odwiedziłam i które w większości zatraciły swe pierwotne znaczenie - owszem pamiętamy o pochowanych tam zamarłych, ale często dzieje się to w ramach rozrywki, turystycznej eskapady lub "przy okazji".
Poznajmy zatem dziesięć naszych lokalnych i światowych nekropolii, na które warto zwrócić uwagę:

10. Wawel, Kraków - chyba najsłynniejsza nekropolia polska znajduje się na Zamku Królewskim w moim rodzinnym mieście. W murach Katedry Wawelskiej oraz w kryptach pochowanych jest wielu znamienitych Polaków - od królów Polski i rodzin królewskich począwszy, poprzez postaci ważne dla naszej kultury, tradycji, na niezwykłych Świętych Kościoła skończywszy. To tu pochowany jest Patron Polski, męczennik - Św. Stanisław oraz Św. Jadwiga, królowa, to tu znajduje się krypta literatów, wieszczy naszego Narodu i to tu mamy symboliczny, jedyny pusty grób polskiego króla - Władysława Warneńczyka. Niezwykły historyczny cmentarz polski.


9. Cmentarz Rakowicki, Kraków - typowo krakowska nekropolia, gdzie miejsce ostatniego spoczynku znajdują zasłużeni dla Krakowa i Polski. Rakowice to też świetna lekcja historii, osobne bowiem groby mają tu powstańcy listopadowi i styczniowi, walczący w szeregach Legionów Polskich oraz bohaterowie I i II wojnie światowej. Będąc dzisiaj na tym cmentarzu odwiedziłam, jak zawsze nie tylko rodzinne, ale też inne, ważne dla mnie, ważne dla Polaków. Grób rodziców Karola Wojtyły, "naszego" Papieża, grób Jana Matejki, groby znakomitych artystów: Marka Grechuty, Piotra Skrzyneckiego, Jerzego Bińczyckiego, czy groby zmarłych tak niedawno, w katastrofie smoleńskiej m.in. Władysława Wody, Janusza Kurtyki, Andrzeja Kremera.

8. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Zakopane - będąc w Zakopanem warto udać się na ten cmentarz, sama odwiedziłam go kilka razy i zawsze była to wizyta niezapomniana. Pochowani zostali na nim m.in. mistrzyni sportów zimowych, żołnierz AK Helena Marusarzówna, pisarz, poeta, twórca Koziołka Matołka, małpki Fiki-Miki Kornel Makuszyński, poeta Kazimierz Przerwa - Tetmajer, ojciec Witkacego Stanisław Witkiewicz, gawędziarz góralski Sabała.


7. Nekropolis, Turcja - nekropolia będąca częścią starożytnego miasta Hierapolis, znanego z charakteru uzdrowiskowego. Swój tytuł - największego cmentarza Anatolii - Nekropolis zawdzięcza również uzdrowisku, gdyż nie zawsze starożytni kuracjusze powracali do pełni zdrowia, często umierali, a ich ciała były chowane w tym niezwykłym mieście. Również trzęsienia ziemi zdziesiątkowały Hierapolis, pozostawiając wiele kamiennych nagrobków różnego typu. Także trzęsienie ziemi było przyczyną upadku miasta i prawie całkowitego jego zniszczenia.


6. Mauzoleum sułtana Mahmuda II, Stambuł, Turcja - niezwykły cmentarz znajdujący się w centrum Stambułu. W głównym budynku mauzoleum znajdują się sarkofagi sułtana i jego rodziny, zaś pozostała część nekropolii to kamienne nagrobki w zaimprowizowanym ogrodzie w środku miasta, pośród zgiełku. Pochowany tam został, wśród wielu zasłużonych m.in. Szejk Bedreddin.


5. Dolina Królów i Dolina Królowych, Egipt - dwie najsłynniejsze starożytne egipskie nekropolie. W Dolinie Królów chowano faraonów Egiptu z dynastii od XVIII do XX. Obecnie na terenie doliny w Tebach Zachodnich odnaleziono 63 grobowce, ostatni w 2006 roku. Znaleziono także wiele grobowców niedokończonych, a większość była ograbiona jeszcze w czasach starożytnych. Podobnie jest z Doliną Królowych, gdzie znaleziono 93 miejsca spoczynku żon faraonów, ich dzieci, bliskich członków rodzin, jednak większość jest ograbiona i zniszczona. Niemniej jednak Dolina Królów, a obok niej Dolina Królowych stanowią najznakomitsze starożytne cmentarze, które możemy podziwiać do dzisiaj. Oglądając je mamy niezwykłą możliwość wyobrażenia sobie nie tylko, jak niegdyś wyglądało życie, ale też jak wyglądały wyobrażenia o śmierci i życiu po życiu.


4. Piramidy w Gizie, Kair, Egipt - obserwując zdjęcia znajomych z Gizy, pozujących lubieżnie przed tymi cudami architektonicznymi, uznałam, iż większość z nich chyba nie ma jednak wyobrażenia o piramidzie, jako o grobowcu. A trzy największe i najsłynniejsze, wraz z trzema mniejszymi, idealne, wspaniałe dzieło starożytnych architektów, piramidy są właśnie grobowcami. Ogołoconymi, nieco zniszczonymi, ale jednak grobowcami i stanowią jedną z najbardziej niezwykłych nekropolii. Piramida Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa są w rzeczywistości grobowcami tych faraonów. Obok tych imponujących ostrosłupów znajduje się kilka pomniejszych piramidek, będących grobowcami dostojników państwowych, rodziny faraona.


3. Cmentarze Jerozolimy, Izrael - warto wspomnieć o cmentarzach znajdujących się w świętym mieście - Jerozolimie. Tuż obok Góry Oliwnej, która według wierzeń trzech największych religii monoteistycznych ma być miejscem zmartwychwstania ludzi w dniu Sądu Ostatecznego, znajdują się cmentarze, a za odpowiednie miejsce, blisko Góry Oliwnej trzeba słono zapłacić. Ważny jest też cmentarz chrześcijański na górze Syjon, to tu leży m.in. Oskar Schindler. Warto wspomnieć o symbolicznym Grobie Dawida, stanowiącym nieco dziwną nekropolię, położoną tuż pod Wieczernikiem.


2. Yad Vashem, Jerozolima, Izrael - symboliczna nekropolia ku pamięci wszystkich ofiar Holocaustu. Niezwykła, poruszająca, której niestety nie miałam okazji dogłębnie poznać.


1. Grób Jezusa Chrystusa, Bazylika Grobu Bożego, Jerozolima, Izrael - najważniejsze miejsce dla chrześcijan. Grób pusty, ale tak bardzo ważny. Świadczący o tym, co rzeczywiście może stać się z człowiekiem po śmierci. I co się na pewno stanie, jeśli uwierzymy.


Kolejność nieprzypadkowa - od tych zwyczajnych, do tych nadzwyczajnych.

Zdjęcia pochodzą w większości z Wikimedia Commons, a część z własnych zbiorów.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...